Strona główna
Mitsuo Maeda
Mitsuo Maeda

Judocy okazali się bardzo pojętnymi uczniami, a walka w parterze tak atrakcyjna i skuteczna, że zaczęła wypierać z Kodokanu stójkę – rozpoczął się złoty okres newaza w judo. Był to jednocześnie czas międzynarodowej ekspansji nowego systemu, bo Kano zaczął wysyłać swoich zawodników za granicę. Jednym z nich był Mitsuo Maeda (1878-1941).
Swoją podróż życia rozpoczął w 1904 roku wyprawą do USA, by później odwiedzić Amerykę Środkową i Południową oraz Europę. Jako urodzony wojownik wszędzie bił się z każdym, kto chciał podjąć wyzwanie, a jego postać i dokonania obrosły legendą.
W końcu osiadł w Brazylii, gdzie przez krótki czas uczył młodziutkiego Carlosa Gracie. Trudno dziś orzec, czego tak naprawdę nauczył się nastoletni Carlos, bowiem Maeda tocząc kolejne walki mma, jak byśmy je dziś nazwali, z pewnością modyfikował zarówno techniki, jak strategię walki, tak by móc mierzyć się również z takimi przeciwnikami, jak np. bokserzy. Jak się wydaje, dużo ważniejszy od strony czysto technicznej był niezwykły duch walki japońskiego wojownika zmuszający go do podejmowania każdego wyzwania bez względu na styl czy osobę przeciwnika. Ten prawdziwie samurajski etos przejęli młodziutcy bracia Gracie, tworząc swoje „brazylijskie jiu-jitsu”, a nie sportowe „brazylijskie judo”.